Witamy na stronie Koła Inicjatyw Studenckich!


Koło Inicjatyw Studenckich działa przy Rybnickim Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Nieumarły (...) kochać do szaleństwa i ponad życie


Dr Jacek Kurek w sposób niezwykle interesujący przedstawił dzieje wampiryzmu. Nie tylko tego, który znamy, czytając różnego rodzaju książki czy też oglądając filmy. Pokazał jego oblicze z zupełnie innej strony.

Początkowo porównał wampiryzm i patriotyzm. Przecież za największych patriotów uważamy tych, którzy oddali swoje życie za ojczyznę, nawet jeśli był to akt zupełnie irracjonalny. Ten, który przelał swoją krew, jest zapamiętany do dzisiaj. Polski patriotyzm miał wiele cech wampirycznych, co udowodnił w swoim wykładzie dr Kurek.

Wampir to osoba, która cierpi z powodu samotności. Nie należy do świata żywych, ani też do świata umarłych. Nie należy, bo jeszcze nie umarła, ale też nie należy, bo nikt jej nie akceptuje. Wobec tego musi w samotności spędzać swoje dni, mimo że chciałaby być kochana i kochać. Tęskni do tego uczucia. Zewnętrzna brzydota, która jest tylko obrazem, odrzuca ją jednak ze społeczeństwa. Osoba, która kocha ponad życie i ta miłość nie może zakończyć się wraz z jej śmiercią. W tej sytuacji zostaje ona w świecie żywych, ale jest nieakceptowana i cierpi.

Dr J. Kurek przedstawił nieumarłych w wielu aspektach. Przede wszystkim odwołał się do szeroko pojętej sztuki: filmów m.in. takich jak Frankenstein, Drakula, Narzeczona Frankensteina; obrazów, powieści (Dr Jekyll i Mr Hide – której to treści nie da się dobrze odnieść w kinematografii), muzyki puszczanej w tle.

Słuchacze, którzy dopisali obecnością, niemal z zapartym tchem czekali na każde kolejne słowo, które miało spłynąć z ust dra J. Kurka. Sala miała odpowiedni klimat półmroku i lekkiego strachu czającego się za oknami. Wszystkie te elementy dopełniały zajmujący wykład.

Podsumowując wykład można stwierdzić znaną już wszystkim prawdę, że człowiek składa się zarówno z części dobrej jak i złej, nie da się ich od siebie oddzielić, ale zawsze któraś z nich będzie miała przewagę.